Pakaitinis automobilis – ne vien tik KASKO turėtojams

Viskas labai paprasta – pakaitinį automobilį turi teisę gauti visi vairuotojai. Nereikia turėti KASKO,  užteks visiems įprasto civilinės atsakomybės draudimo (TPVCAPD).
Tad jeigu patekote į eismo įvykį dėl kito vairuotojo kaltės ir dėl to jūsų automobilį reikės remontuoti ilgiau nei vieną parą, jūs turite teisę gauti pakaitinį automobilį.
Kodėl? Čia viskas dar paprasčiau – civilinės atsakomybės draudimas yra nuostolių draudimas, vadinasi, turi būti laikomasi visiško nuostolių atlyginimo principo. Tai yra įtvirtinta Civiliame kodekse.

Kas yra civilinės atsakomybės draudimas?

Tai - nuostolių draudimas.

Kodėl turi būti skiriamas pakaitinis automobilis?

Jūsų mobilumas turėtų būti toks pat, koks buvo prieš įvykstant avarijai.
Civilinės atsakomybės draudimu turi būti siekiama žalą patyrusį asmenį grąžinti į tą būseną, kuri buvo prieš įvykstant draudžiamajam įvykiui. T.y. jūsų mobilumas turėtų būti toks pat, koks buvo prieš įvykstant avarijai.
Jei ta „ankstesnė būsena“ buvo važiavimas automobiliu į darbą, vykimas į pagaliau jau vėl veikiančius muziejus ir galerijas ar pabiručių išvežiojimas po mokyklėles, jūs patirsite nuostolių, jei negalėsite naudotis savo automobiliu. Būtent pakaitinis automobilis, už kuriuo nuomą sumokės draudikas, turėtų sumažinti nuostolius.
Nedaug kam buvo žinoma, kad pakaitiniu automobiliu turi pasirūpinti draudikas, o ir patys draudikai nebuvo linkę priminti apie tokią galimybę.
Pasirūpinti – tai suteikti asmeniui pakaitinį automobilį arba sumokėti už automobilio nuomos paslaugas. Net jei draudikas turi savo autoparką (paprastai jis nėra itin didelis) ir gali pasiūlyti pakaitinį automobilį, paprasčiau bus išsinuomoti automobilį iš autonuomos kompanijos. Paprastai tokiu atveju žmonės kažkaip pragyvendavo: sumažindavo mobilumą, naudodavosi viešuoju transportu ar giminaičių automobiliais. Tik labai retais atvejais išsinuomodavo automobilį ir už nuomą mokėdavo iš savo kišenės. Juk papildomos išlaidos – mažiausiai, ko norisi patekus į avariją.

Kodėl sakome, kad paprasčiau patiems išsinuomoti automobilį?

1
Kai kurios draudimo kompanijos pakaitinio automobilio klausimą išnagrinėja tik tuomet, kai gauna visus dokumentus, o tai gali ilgokai užtrukti.
2
Pasitaiko, kad sprendimas dėl pakaitinio automobilio skyrimo priimamas jau pasibaigus automobilio remontui ir papildomo automobilio tiesiog nebereikia

Taigi, kaip gauti pakaitinį automobilį?

Kaip ir visada, pradedant narstyti sutartis ir taisykles, išaiškėja nemažai „jei“ arba „bet“, tad čia pateikiame tik bendrą informaciją. Dėl konkrečių reikalavimų kreipkitės į kaltininko draudiką.
Įsitikinkite, ar atitinkate šias aplinkybes:
1
Eismo įvykis
Visų pirma, turi būti oficialiai užregistruotas eismo įvykio faktas.
2
Kaltininkas
Turi būti nurodytas aiškus eismo įvykio kaltininkas, t.y. eismo įvykis turį būti įvykęs ne dėl jūsų kaltės.
3
Remontas servise
Pakaitinį automobilį galite gauti tik tada, jei jūsų automobilis bus remontuojamas autoservise ne trumpiau nei 24 val.
Esant šioms aplinkybėms galite teirautis draudiko apie pakaitinį automobilį. Gali būti, kad pakaks paskambinti ar parašyti el. laišką draudimo žalų ekspertui, bet gali tekti siųsti ir laisvos formos prašymą. Vėlgi, situacija priklauso nuo konkrečios draudimo kompanijos taikomų sąlygų ir taisyklių bei konkrečios situacijos.
  • Kokiam laikotarpiui galima gauti pakaitinį automobilį?
  • Kokių dokumentų gali prireikti?
  • Jei automobilis nebetaisomas?

Dažniausiai tai būna automobilio remonto laikotarpis, jei jis ne trumpesnis nei 24 val. Jei dėl policijos vykdomo tyrimo automobilio negalima remontuoti, pakaitiniu automobiliu turite teisę naudotis iki to laiko, kol galėsite pasiimti savo jau suremontuotą transporto priemonę.

Be prašymo suteikti pakaitinį automobilį draudikai dažniausiai reikalauja automobilio remonto faktą pagrindžiančio dokumento, jame turi būti nurodyta numatoma remonto trukmė.

Šiam laikotarpiui galite išsinuomoti automobilį – tik nesiūlome „nuomotis“ iš be kokio uab‘o ar pusbrolio, nes draudikui taip pat reikės pateikti oficialią autonuomos sutartį ir sąskaitą faktūrą ar kitą mokėjimą įrodantį dokumentą.

Jei taip nutiko, visu pirma – liūdna. Gera žinia tik ta, kad gausite draudimo išmoką ir pakaitiniu automobiliu galėsite naudotis iki tos išmokos gavimo dienos. O ar pasvarstėte, kad galbūt naudingiau būtų išsinuomoti automobilį ilgesniam laikotarpiui, o ne įsigyti nuosavą? 

Ar gali draudikas neapmokėti pakaitinio automobilio nuomos išlaidų?

Labai retais atvejais, deja, gali. Lietuvos bankas, 2020 m. daręs tyrimą šioje srityje ir apklausęs visus TPVCAPD paslaugas teikiančius draudikus, išsiaiškino, kad tai nutinka labai retai.
Buvo atvejų, kai asmenys automobilius išsinuomojo labai ilgam laikotarpiui – iki 9 mėnesių. Sutikime, tai – nerealus remonto laikotarpis, per tiek laiko buvo galima gal net išrinkti ir vėl sudėlioti visą automobilį.
Dar svarbu išsirinkti patikimą autoservisą, kuris išrašys sąskaitą už remonto paslaugas, nes be šio dokumento draudikas neapmokės automobilio nuomos.
  • Patikrinkite automobilių nuomos rinkas kainas

Pasitaikė atvejų, kai automobilio nuomos kaina buvo ženkliai didesnė nei vidutinė rinkos kaina. Ką siūlome? Prieš apsispręsdami dėl automobilio patikrinkite kitų autonuomos kompanijų siūlomas kainas: TopRent, AdmitaEnterpriseAutonuoma100.

Pasitaikė ir atvejis, kai autonuomos sutartis buvo sudaryta su įmone, neturinčia nei vieno automobilio ir neteikiančia automobilių nuomos paslaugų. Taip pat bandyta automobilį nuomotis iš sutuoktinio.

O.. ar yra gera žinia?

Gera žinia ta, kad jei draudikas atsisako pilnai apmokėti automobilio nuomos išlaidas, turite teisę kreiptis į Lietuvos banką dėl ginčų nagrinėjimo. Tikimės, kad to jums neprireiks. O labiausiai linkime, kad jums niekada neprireiktų pakaitinio automobilio, bet jei taip nutiktų, žinote, kur kreiptis.  
Visos naujienos
Kuro bako politika

Kuro politika: kaip sutaupyti pilant kurą į nuomotą automobilį?

2021 m. gegužės 18 d.

BMW motociklai ir motoroleriai jau paruošti nuomai

2021 m. gegužės 12 d.

Pigi automobilių nuoma: kaip neapsigauti? 6 patarimai vairuotojams

2021 m. balandžio 8 d.

Nuomotu automobiliu į Rygos ar Talino oro uostą

2021 m. balandžio 7 d.